Povodom obeležavanja Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta, održana je Deveta naučna konferencija sa međunarodnim učešćem pod nazivom „Stradanje Srba, Jevreja, Roma i ostalih na teritoriji bivše Jugoslavije“ u organizaciji Fakulteta za poslovne studije i pravo i Fakulteta za informacione tehnologije i inženjerstvo Univerziteta „Union – Nikola Tesla“.

U ime organizatora skupa, učesnicima se obratio i otvorio deveti naučni skup, dekan Fakulteta za poslovne studije i pravo prof. dr Milan Radosavljević. Usledilo je obraćanje prvog potpredsednika Vlade i ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije g. Branka Ružića, koji je istakao da je Holokaust bio prekretnica u svetskoj istoriji i da nas iskustva iz Drugog svetskog rata uče da treba da ostanemo budni i oprezni kako bismo spasili svet od takvih katastrofa kao što je Holokaust. Podučavanje i učenje o Holokaustu, istoriji stradanja i genocida u Drugom svetskom ratu, kao i promocija kulture sećanja, borba protiv antisemitizma i svih oblika ksenofobije predstavlja važan segment obrazovanja i suštinsku mogućnost za podsticanje kritičkog mišljenja, društvene svesti i napredovanja.

Učešće u radu skupa su uzeli i preživeli logoraši, gđa Jelena Buhač Radojičić, po čijim životnim događajima je snimljen film „Dara iz Jasenovca“ a učesnicima se obratio g. Slavko Milanović, predsednik Udruženja logoraša i potomaka Jasenovac sa rečima zahvalnosti zbog kontinuiranog organizovanja ovog značajnog skupa i time svaranja platforme za razmenu novih naučnih saznanja o stradanju velikog broja nevinih žrtava za vreme Drugog svetskog rata na teritoriji bivše Jugoslavije.

Srdačne ruske pozdrave organizatorima i učesnicima skupa su uputili i veterani iz Moskve. U svom obraćanju g. Vjačeslav Kalinin, osnivač RIA „Veteranske vesti”, član Ekspertskog saveta komiteta Federalne skupštine Državne Dume RF za odbranu, rad, socijalnu politiku i veteranska pitanja i zamenik rukovodioca veteranske organizacije „Bojevo bratstvo”, je istakao da su stotine hiljada ljudi iz različitih zemalja otišli su na svoj poslednji put našavši se iza zidina nacističkih koncentracionih logora i da je naš zadatak je da ih pamtimo, da govorimo o njima, da se prisećamo tih strašnih dana kako se ništa slično ne bi ponovilo u budućnosti.

Nakon prigodnih uvodnih reči usledio je prikaz prvog dela dokumentarnog filma „Jasenovac“, autora Veljka Đurića Mišine i predavanje o zaboravljenom srpskom pravedniku Bogdanu Raškoviću. Usledilo je predavanje dr Danijela Vojaka sa Instituta društvenih znanosti „Ivo Pilar“ iz Zagreba sa značajnim uvidima o genocidu nad romskim stanovništvom na Sisačko – banijskom području, u peridou 1941. – 1945. Potom je doc. dr Dušan Lukić, profesor sa Fakultet za poslovne studije i pravo, predstavio sudbinu Rastine i njenih stanovnika na putu šarvarske golgote. Sa prijateljskog fakulteta – BAS Akademije iz Bitolja je usledilo predavanje prof. dr Marjana Tanuševskog o jevrejskim ognjištima u Bitolju od 1497. i deportaciji bitoljskih Jevreja 1943. Ni ova konferencija nije prošla bez učešća đaka iz srednje škole „Ušće“ koji su pripremili recital o stradanju dece za vreme Drugog svetskog rata pod nazivom „Skrovišta i sudbine“, a njihov profesor istorije je učesnicima skupa održao desetominutno predavnje o prisilnom radu kao sastavnom delu nacističkog genocida u Drugom svetskom ratu na primeru borskog rudnika. Za kraj, prof. dr Željko Simić, sociolog i profesor našeg Fakulteta je govorio o „mekoj moći” zapada u funkciji zatiranja sećanja na genocidno stradanje srpskog naroda.

U prepodnevnim časovima delegacija Fakulteta, je položila venac i odala počast palim žrtvama kod Spomenika žrtvama genocida u Drugom svetskom ratu u okviru kompleksa Staro sajmište. Konferecnija je propraćena autentičnom izložbom fotografija o stradanjima velikog broja ljudi za vreme nacističke vladavine. Skupu je uživo prisustvovalo 40 učesnika a u onlajn okruženju, preko 100 učesnika, predstavnika vladinih i nevladinih organizacija, nacionalnih manjina, profesora, studenata i đaka na čemu im se organizatori zahvaljuju.

Da se nikad ne zaboravi!

Reportažu produkcije Korak 21 o održanoj Devetoj naučnoj konferenciji možete pogledati OVDE.