Jedanaesta naučna konferencija

„STRADANJE SRBA, JEVREJA IROMA I OSTALIH NA TERITORIJI BIVŠE JUGOSLAVIJE“

Povodom obeležavanja Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta, održana je jedanaesta naučnakonferencija sa međunarodnim učešćem pod nazivom „Stradanje Srba, Jevreja, Roma i ostalih nateritoriji bivše Jugoslavije“ u organizaciji Fakulteta za poslovne studije i pravo i Fakulteta za informacionetehnologije i inženjerstvo Univerziteta „Union – Nikola Tesla“.

U ime organizatora skupa, učesnicima se obratio i otvorio naučni skup, dekan Fakulteta za poslovnestudije i pravo prof. dr Milan Radosavljević. Usledilo je obraćanje gđe Snežane Dragosavljević,predsednica Zajednice udruženja žrtava Drugog svetskog rata Srbije i sekretara Udruženja logoraša ipotomaka Jasenovac. U ime Ministarstva prosvete, koje institucionalno podržava aktivnosti kojima sečuva sećanje na žrtve holokausta i genocida pre svega kroz obrazovanje i nauku, obratila se doc. drSnežana Vuković, šefica Odseka za ljudska i manjinska prava u obrazovanju. Skup su pozdravili i druginaučni radnici iz Srbije, Severne Makedonije, Rumunije i Grčke, nakon čega je scenaristkinja i knjževnicagđa Nataša Drakulić govorila o iskustvima rada na scenariju filma „Dara iz Jasenovca“. Usledilo jesvedočenje gđe Jelene Radojčić, koja je bila inspiracija za lik devojčice Dare, o stradanjima u Jasenovcu.U nastavku konferencije učesnici su osvetlili probleme stradanja u selu Velika 28. Jula 1944. godine;stradanja u Januarskoj raciji 1942. godine; zločinima muslimanske milicije u podčakorskom selu GornjaRžanica i o stradanju Srba Drvara. Naučni savetnik dr Danijel Vojak, sa Instituta društvenih znanosti IvoPilar iz Zagreba je govorio o politici masovnih zločina ustaških vlasti nad romskim stanovništvom u NDH,a g. Božo Grbić je govorilo o radu na izradi karte umorene srpske dece u NDH koja je bila grobnicanajmanje 54.009 srpskih dečaka I devojčica. Ni ova konferencija nije prošla bez đaka iz srednje škole„Ušće“ i studenata koji su sa svojim profesorima i mentorima pripremili ozbiljan i potresan recital ostradanju dece za vreme Drugog svetskog rata. U prepodnevnim časovima delegacija dva Fakulteta, jepoložila venac i odala počast palim žrtvama kod Spomenika žrtvama genocida u Drugom svetskom ratu uokviru kompleksa Staro sajmište. Konferencija je propraćena autentičnom izložbom fotografija ostradanjima velikog broja ljudi za vreme nacističke vladavine. Skupu je prisustvovalo preko 100 učesnika,predstavnika vladinih i nevladinih organizacija, nacionalnih manjina, profesora, studenata i đaka.